Blog navigation

Jak wybrać system szynoprzewodów?​

 

Wstęp

    Oświetlenie szynowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie w naszych domach. Dzięki swojej wszechstronności i elastyczności, systemy szynowe pozwalają na tworzenie dostosowanych na miarę, nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych. Wybór odpowiedniego systemu szynowego może jednak wydawać się skomplikowany, zwłaszcza ze względu na ilość różnych wariantów tego typu oświetlenia. W artykule "Jak wybrać system szynoprzewodów?" przedstawiamy kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę, aby wybrać system idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Z czego składa się system szynowy?

    Systemy szynowe zaprojektowane są tak, aby wszystkie elementy, niczym klocki, pasowały do siebie, umożliwiając Ci zbudowanie oświetlenia idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb. Dzięki nim można w nowoczesny sposób efektywnie i estetycznie oświetlić dowolną przestrzeń. Masz pełną kontrolę nad światłem oraz możliwość swobodnego wyboru miejsca i rodzaju lamp użytych w pomieszczeniu.

Na system składają się takie elementy jak:

- Szyny: To podstawa całego systemu montowana na suficie. Szyna to kluczowy element, do którego podłączane są wszystkie pozostałe części systemu. Przez szynę przepływa również prąd, a więc pełnią one podwójną funkcję: mocują lampy i je zasilają.

- Zasilania: To elementy, które umożliwiają przesyłanie prądu do szyn. Zasilania, w większości systemów można podłączyć w dowolnym miejscu szyny, co dodatkowo zwiększa elastyczność systemu.

- Łączniki:  elementy, które pozwalają nam połączyć ze sobą odcinki szyn. Mogą być proste, umożliwiające łączenie szyn w linii prostej, kątowe, albo nawet elastyczne.

    Kluczową cechą szynoprzewodów jest ich modularność, czyli możliwość dowolnego rozbudowywania systemu. Możesz łatwo dodać, usunąć lub przesunąć lampę, tworząc w ten sposób rozwiązania, które są łatwe do modyfikacji. Dodatkowo, szynoprzewody występują w wielu wersjach montażowych - podtynkowych, natynkowych, wiszących oraz ich wariantach - dzięki czemu dopasujesz je do każdego typu sufitu, ściany i pomieszczenia.

Jakie są typy oświetlenia szynowego?

    Oświetlenie szynowe to wszechstronne rozwiązanie, które sprawdza się w różnych przestrzeniach - domach prywatnych, salonach sprzedaży, a nawet budynkach przemysłowych. Aby jednak w pełni cieszyć się jego zaletami, istotne jest dopasowanie systemu do naszych potrzeb, warunków i specyfiki pomieszczenia.

    Istnieje kilka kryteriów, które pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj oświetlenia szynowego.  Każde z nich odnosi się do innego aspektu korzystania z tego typu systemu: sposobu montażu na suficie lub ścianie, napięcia, sposobu mocowania lamp, typu szynoprzewodu, a także wyboru pomiędzy systemami jedno- czy trójfazowymi. Każde z tych kryteriów wpływa na wygląd i funkcjonalność Twojego oświetlenia, umożliwiając stworzenie indywidualnie dostosowanego systemu. Poniżej znajdziesz krótki przegląd najważniejszych kryteriów podziału szynoprzewodów.

Przykładowy podział szynoprzewodów ze względu na rodzaj montażu.

O tym jakiego rodzaju szynoprzewodów potrzebujesz zdecydujesz na podstawie następujących kryteriów:

    Na wstępie należy wspomnieć, że oczywiście jednym z kryteriów wyboru, być może decydującym w wielu przepadkach, będzie rodzaj lamp, które mają być zastosowane. Wiele systemów ma lampy występujące tylko w nich co z pewnością ogranicza w pewnym stopniu pole manewru. W sytuacji kiedy dopiero aranżujemy nasze wnętrze i nie ograniczają nas rozwiązania konstrukcyjne, które już zostały użyte w pomieszczeniu, jesteśmy w korzystnym położeniu i możemy wybierać system opierając się przede wszystkim na tym jakie lampy podobają nam się najbardziej.

    Musisz podjąć decyzję, który aspekt jest dla Ciebie najistotniejszy, co będzie punktem wyjścia do wyboru odpowiedniego systemu oświetlenia szynowego

Kryterium pierwsze

Wybór sposobu montażu do sufitu:

natynkowe, podtynkowe lub natynkowe wiszące - każdy z nich posiada swoje unikalne zalety. Natynkowe są łatwe w instalacji i mogą być montowane na dowolnej powierzchni, podczas gdy podtynkowe są zlicowane z sufitem lub ścianą, co daje dodatkowy efekt estetyczny. Montaż tych pierwszych nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi pracami, drugie wymagja najczęściej sufitu podwieszanego.

Systemy szynowe montowane bezpośrednio do powierzchni sufitu lub ściany.

Szynoprzewody instalowane podtynkowo - wewnątrz sufitu podwieszanego lub ściany.

Szyny wiszące

Szynoprzewody w wersji wiszącej to rodzaj systemu oświetleniowego, w którym natynkowe szyny oświetleniowe z lampami są zawieszone na stalowych linkach.

Kryterium drugie

Zdecyduj o sposobie mocowania lamp w szynie:

Wybór między standardowym - mechanicznym, a magnetycznym montażem zależy od preferencji, możliwości aranżacyjnych oraz budżetu

W tych systemach lampy mocowane są za pomocą wbudowanego w lampie elementu łączącego zawierającego mechaniczną blokadę. Są to systemy jedno- lub trójfazowe.

Systemy magnetyczne

Lampy mocowane są za pomocą magnesów. Dzięki temu nie jest wymagany żaden dodatkowy element łączący, a lampy można w łatwy sposób przesuwać w dowolne miejsce na szynie. Systemy magnetyczne są jednofazowe, natomiast wiele z nich posiada jednak rozwiązania Bluetooth, dzięki którym wyjątkowo proste jest tworzenie sekcji oświetleniowych.

Kryterium trzecie

Ilość obwodów, których chcesz używać

Jednofazowe lub trójfazowe. Wybór zależy od zapotrzebowania na niezależne sterowanie grupami lamp zamontowanych na jednej szynie.

Jednofazowe

Systemy, w których za pomocą jednego przycisku ściennego sterujemy wszystkimi lampami umieszczonymi na szynie jednocześnie.

Trójfazowe

Lampy umocowane na szynoprzewodzie można podzielić na trzy różne sekcje i dzięki temu każdą z nich zarządzać za pomocą oddzielnych przycisków ściennych.

Kryterium czwarte

Zdecyduj o napięciu:

Od wyboru między 48V a 230V zależy efektywność energetyczna systemu i rodzaj źródeł światła, które można zastosować.

Zasilane 230V

Systemy, w których nie potrzeba stosować żadnych zasilaczy, na konstrukcyjnie zabezpieczonej  przed przypadkowym porażeniem szynie oświetleniowej dostępne jest napięcie 230V

Zasilane 48V

Systemy działające na bezpiecznym  napięciu 48V, wymagające jednak zastosowanie zewnętrznych lub wpinanych w szynę oświetleniową zasilaczy.

Kryterium piąte

Wybór lampy

Wiele lamp jest charakterystycznych dla konkretnego systemu szyn oświetleniowych. Jeśli nie ograniczają Cię inne kwestie, może być to punkt wyjścia dla wyboru konkretnego rozwiązania oświetlenia szynowego.

W zależności od systemu, dostępne są różnorodne rodzaje lamp szynowych, takie jak:

  • Lampy punktowe: Idealne do kierowania światła w konkretne miejsca, np. na obrazy czy eksponaty.
  • Lampy reflektorowe: Doskonałe do oświetlenia większych przestrzeni lub podkreślenia architektury pomieszczenia.
  • Lampy liniowe: Zapewniają równomierne rozproszenie światła, świetne do oświetlenia długich korytarzy czy półek.
  • Lampy zawieszane: Dodają charakteru i elegancji, idealne dla wysokich sufitów lub nad stołami i wyspami kuchennymi.

   Możesz wybierać spośród wielu modeli i, korzystając z pełnej palety dostępnych opcji, dopasować je idealnie do swojego pomieszczenia, podkreślając jego charakter i funkcjonalność.

Lampy

Zapisz się do newslettera. Zarejestruj się i bądź na bieżąco z nowościami i okazjami na lightplus.pl

 
Czy ten wpis na blogu był dla Ciebie pomocny?
Opublikowany w: Rady eksperta

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze