Wybór idealnych lamp wiszących do jadalni jest kluczowy dla stworzenia przyjemnej atmosfery podczas rodzinnych...

Wybór idealnych lamp wiszących do jadalni jest kluczowy dla stworzenia przyjemnej atmosfery podczas rodzinnych...
Odkryj tajniki oświetlenia w stylu loftowym! Nasz najnowszy wpis blogowy wprowadza w świat surowej elegancji i...
Stwórz idealne oświetlenie w Twojej sypialni. Spraw, aby mogło wpłynąć na Twoje samopoczucie, komfort i atmosferę...
Wpis dotyczy oświetlenia szynowego, które staje się coraz bardziej popularne w naszych domach. Artykuł przedstawia...
Odkryj nowy trend w oświetleniu - oświetlenie szynowe. Dowiedz się, dlaczego zyskuje na popularności, jakie korzyści...
Brak polecanych obrazów
Łazienka jest pomieszczeniem specyficznym, jeśli chodzi o środowisko, w jakim musi pracować oświetlenie. A więc dlatego — po pierwsze bezpieczeństwo! W pomieszczeniu tym często panuje wysoki poziom wilgoci. Lampy do łazienki powinny zatem charakteryzować się wysokim poziomem szczelności. Parametrem, który opisuje hermetyczność lampy, jest klasa szczelności IP. Standardowe lampy, przeznaczenia ogólnego posiadają klasę IP20. Jego wartość dla opraw łazienkowych jest uzależniona od strefy, w której dana lampa ma funkcjonować. Minimalnym IP, jakie powinny posiadać lampy hermetyczne, które mają zostać umieszczone w strefach o wysokiej wilgotności jest IP44. Oczywiście im ten parametr jest wyższy, tym lampy IP są bardziej szczelne i mogą być zastosowane w bardziej "mokrej" strefie. Lampy o jeszcze wyższej niż IP44 klasie szczelności można bez przeszkód stosować także jako oświetlenie kabiny prysznicowej lub wanny - bez obaw o to, że wilgoć może mieć na nie negatywny wpływ. Bliskie umiejscowienie takiej lampy względem armatury będzie w pełni bezpiecznie, komfortowe i funkcjonalne.
Według norm przyjmuję się, że aby oświetlić prawidłowo łazienkę, należy zapewnić wartość 50 lumenów na m2 (odczytując ilość lumenów, dowiadujesz się, ile światła emituje lampa lub żarówka. Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie o tym, czym są lumeny, lumen a watt). Tak więc przykładowo dla łazienki o wielkości 8m2 odpowiednie będzie zastosowanie lamp o łącznej wartości 400lm. Trzeba pamiętać o tym, iż wartości te są uśrednione i dotyczą ilości światła potrzebnego do oświetlenia za pomocą oświetlenia ogólnego.
Warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
Łazienka jest szczególnym pomieszczeniem, ponieważ spełnia szereg funkcji i musi być do nich dobrze dostosowana. Co za tym idzie również znajdujące się w niej oświetlenie musi być dobrze przystosowane do celów jakim ma służyć. Jedną z cech, które determinuje funkcję, jaką pełni oświetlenie jest barwa światła.
W łazience barwa głównego oświetlenia powinna wahać się między neutralnym a ciepłym. Zimne tony sprawiają wrażenie nadmiernej sterylności, która odbiera pomieszczeniu przytulność i pozbawia go relaksacyjnego charakteru. Ciepłe światło podkreśla natomiast walory wnętrza, sprawiając, że nie jest traktowane wyłącznie jako miejsce troski o higienę, ale także pokój kąpielowy z prawdziwego zdarzenia. Idealnie komponuje się z wyposażeniem wykonanym w drewnie i ciemnej kolorystyce.
Łazienki urządzone na biało i w jasnych barwach będą pięknie prezentować się w oświetleniu neutralnym. Zimną barwę warto zachować jedynie jako oświetlenie strefy umywalkowej.
Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie o barwach światła.
W łazience korzysta się z różnego rodzaju oświetlenia, spełniającego różnorakie funkcje, a to z kolei określa jego parametry:
Zaloguj się, aby dodawać komentarze
Logowanie
Rejestracja
Najlepsi autorzy