Blog navigation

Jak sprytnie zaaranżować i rozplanować oświetlenie łazienkowe?

 

Jak sprytnie zaaranżować i rozplanować oświetlenie łazienkowe?

Klasa szczelności IP lamp do łazienki. Bezpieczeństwo i strefy wilgotności.

     Łazienka jest pomieszczeniem specyficznym, jeśli chodzi o środowisko, w jakim musi pracować oświetlenie. A więc dlatego — po pierwsze bezpieczeństwo! W pomieszczeniu tym często panuje wysoki poziom wilgoci. Lampy do łazienki powinny zatem charakteryzować się wysokim poziomem szczelności. Parametrem, który opisuje hermetyczność lampy, jest klasa szczelności IP. Standardowe lampy, przeznaczenia ogólnego posiadają klasę IP20. Jego wartość dla opraw łazienkowych jest uzależniona od strefy, w której dana lampa ma funkcjonować. Minimalnym IP, jakie powinny posiadać lampy hermetyczne, które mają zostać umieszczone w strefach o wysokiej wilgotności jest IP44. Oczywiście im ten parametr jest wyższy, tym lampy IP są bardziej szczelne i mogą być zastosowane w bardziej "mokrej" strefie. Lampy o jeszcze wyższej niż IP44 klasie szczelności można bez przeszkód stosować także jako oświetlenie kabiny prysznicowej lub wanny - bez obaw o to, że wilgoć może mieć na nie negatywny wpływ. Bliskie umiejscowienie takiej lampy względem armatury będzie w pełni bezpiecznie, komfortowe i funkcjonalne.

Strefy wilgotności w łazience i dobór lamp hermetycznych:

  • Strefa 0 - najbardziej "mokra" strefa. To wszystkie miejsca stałego kontaktu z wodą, czyli wnętrze wanny lub brodzik. Każda lampa hermetyczna umieszczona w tym obszarze musi być niskonapięciowa (maks. 12 V) i mieć stopień ochrony co najmniej IP67 lub wyższy.
  • Strefa 1 - Powierzchnia bezpośrednio nad wanną lub brodzikiem do wysokości 2,25m od podłogi. Lampy tu zastosowane powinny mieć stopień ochrony IP45 lub wyższy, a jeśli oprawa ma napięcie 240 V, powinniśmy zlecić elektrykowi zastosowanie wyłącznik różnicowoprądowy 30 mA w celu ochrony obwodu.
  • Strefa 2 - Nad wanną lub brodzikiem. Do strefy 2 zaliczamy również obszar do 60cm poza obwód wanny lub brodzika po podłodze i 2,25 w górę. Strefa 2 to również obszar w promieniu 60cm od baterii umywalkowej. Lampy do łazienki w tym obszarze powinny mieć co najmniej IP44.
  • Poza strefą - Wszystko co znajduje się poza strefą 0,1,2 i 3 nie wymaga specjalnych uszczelnień, podwyższonego IP, a tym samym stosowania lamp hermetycznych.
   Więcej na ten temat IP znajdziesz we wpisie o klasach szczelności IP.

Lampy łazienkowe, kwestia ilości światła oraz ich rozmieszczenie

    Według norm przyjmuję się, że aby oświetlić prawidłowo łazienkę, należy zapewnić wartość 50 lumenów na m2 (odczytując ilość lumenów, dowiadujesz się, ile światła emituje lampa lub żarówka. Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie o tym, czym są lumeny, lumen a watt). Tak więc przykładowo dla łazienki o wielkości 8m2 odpowiednie będzie zastosowanie lamp o łącznej wartości 400lm. Trzeba pamiętać o tym, iż wartości te są uśrednione i dotyczą ilości światła potrzebnego do oświetlenia za pomocą oświetlenia ogólnego.

    Warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Poszczególne punkty świetlna starajmy się rozmieścić w odległości w przedziale 40-60 cm o siebie - dzięki temu przestrzeń będzie równomiernie oświetlona. Te wartości są odpowiednie dla większości kątów świecenia w lampach dostępnych na rynku.
  • Warto, aby światło było rozmieszczone równomiernie. Starajmy się unikać jednego głównego punktu świetlnego skupionego w centralnej części łazienki.
  • Im mniejsza łazienka, tym bardziej warto się skłaniać ku oświetleniu licującemu z sufitem — starajmy się zrezygnować z lamp wiszących na rzecz plafonów lub wpustów.
  • Pamiętajmy o umieszczeniu lamp w strefach kąpielowych. Wanna, czy prysznic również powinny posiadać własne oświetlenie, oczywiście odpowiednie do tej strefy wilgotności.
  • Warto zastosować przynajmniej jedno mniejsze światło na osobny włącznik, np. kinkiet przy lustrze, ale również dodatkowe dekoracyjne światło. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z pomieszczenia bez zapalania głównego światła, czy to w nocy, czy po to, aby stworzyć przyjemną, relaksującą atmosferę.

Barwa światła w łazience

    Łazienka jest szczególnym pomieszczeniem, ponieważ spełnia szereg funkcji i musi być do nich dobrze dostosowana. Co za tym idzie również znajdujące się w niej oświetlenie musi być dobrze przystosowane do celów jakim ma służyć. Jedną z cech, które determinuje funkcję, jaką pełni oświetlenie jest barwa światła.

Dobór odpowiedniej barwy światła

  • Do oświetlenia ogólnego najlepszą barwą światła, szczególnie w łazience bez dostępu do okien, jest światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego, czyli o neutralnej temperaturze barwowej wynoszącej ok. 3000-4000K. Powinno to być światło główne, najlepiej sufitowe, rozproszone i oświetlające całą łazienkę. 
  • W strefie umywalkowej świetnie sprawdza się światło zimne, które ułatwia wykonanie precyzyjnego makijażu i golenie. Temperatura barwowa takiego oświetlenia powinna wynosić minimum 4500K. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie o tym, jakie światło do makijażu jest najbardziej odpowiednie.
  • W strefie kąpielowej idealnym rozwiązaniem jest światło ciepłe, które sprzyja odpoczynkowi i pomaga odstresować się podczas relaksującej kąpieli. Jego wartości wahają się w przedziale 2500 - 3000K

    W łazience barwa głównego oświetlenia powinna wahać się między neutralnym a ciepłym. Zimne tony sprawiają wrażenie nadmiernej sterylności, która odbiera pomieszczeniu przytulność i pozbawia go relaksacyjnego charakteru. Ciepłe światło podkreśla natomiast walory wnętrza, sprawiając, że nie jest traktowane wyłącznie jako miejsce troski o higienę, ale także pokój kąpielowy z prawdziwego zdarzenia. Idealnie komponuje się z wyposażeniem wykonanym w drewnie i ciemnej kolorystyce. 

Łazienki urządzone na biało i w jasnych barwach będą pięknie prezentować się w oświetleniu neutralnym. Zimną barwę warto zachować jedynie jako oświetlenie strefy umywalkowej.

Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie o barwach światła.

Funkcje i typy oświetlenia łazienkowego

W łazience korzysta się z różnego rodzaju oświetlenia, spełniającego różnorakie funkcje, a to z kolei określa jego parametry:

  • Lampy nad lustro — najczęściej znajdują się w strefie umywalkowej. Mają zastosowanie szczególnie w przypadku wąskich i szerokich luster, ich użycie w tym przypadku zapewni równomierne oświetlenie jego tafli i twarzy osoby znajdującej się przed nim. Ponieważ często używane są do golenia lub makijażu, dobrą praktyką jest, aby lampy nad lustro miały chłodną lub neutralną barwę światła.

  • Kinkiety do łazienki - jeśli są zamontowane nad lub obok lustra, pełnią podobną funkcję jak wspomniane lampy nad lustro. Ich zastosowanie po jego bokach ma zastosowanie zwłaszcza w sytuacji, kiedy jest ono wąskie i wysokie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je także w innych miejscach łazienki. Dzięki temu, aby na chwilę skorzystać z łazienki, szczególnie w nocy nie trzeba włączać oświetlenia ogólnego. Kinkiety łazienkowe to bardzo praktyczny typ oświetlenia, nie bez znaczenia jest też to, że jego umiejętne zastosowanie potrafi nadać wnętrzu wyjątkowej atmosfery.

  • Lustra z wbudowanym LED - W strefie umywalkowej niezwykle przydatnym akcesorium są lustra z wbudowanym oświetleniem, które stanowią świetną alternatywę dla lamp nad lustro. Stosowane w ich produkcji oświetlenie jest energooszczędne i charakteryzuje się długą żywotnością. Są funkcjonalne, proste w montażu, a ich minimalna klasa ochrony to wspomniana już wyżej klasa IP44. Oprawa hermetyczna LED znakomicie sprawdzi się w pomieszczeniu łazienkowym.

  • Lampy typu tuba, spotlight - jedna z najczęściej spotykanych i najpopularniejszych propozycji. Są to modele niezwykle praktyczne, dobrze doświetlające pomieszczenia, a jednocześnie minimalistyczne, wpisujące się w aktualne trendy. Pozornie prosta konstrukcja występuje w bardzo wielu wersjach — spotykamy rozwiązania okrągłe, owalne, kwadratowe, także te z regulacją kąta świecenia. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są lampy z wbudowanym ledowym źródłem światła. Oczywiście nadal wybrać można tradycyjne rozwiązanie z wymiennymi żarówkami.

 
Czy ten wpis na blogu był dla Ciebie pomocny?

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze